Tajlandia porady

Polecamy ubezpieczenie World Nomads oraz True Traveller:

Przykład ubezpieczenia World Nomads na dwa tygodnie na jedną osobę; warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie związane ze zgubionym bagażem, lub opóźnionym/odwołanym lotem:

Można też wykupić ubezpieczenie na dwie osoby oraz na rodzinę. Sprawdz koszty swojego ubezpieczenia wypełniając poniższą tabelkę:

Innym polecanym ubezpieczeniem jest True Traveller https://www.truetraveller.com/

 

TAJLANDIA – porady

 

Monarchia, Religia, Normy socjalne
Uprzejme zachowanie jest wszędzie mile widziane. Ogólnie przyjęte normy dobrego zachowania obowiązują również w Tajlandii. Jednakże jest kilka niuansów, związanych głównie z monarchią i życiem religijnym, których naruszenie może obrazić Tajów.
Monarchia :
Tajowie darzą wielką i autentyczną czcią Rodzinę Królewską, dlatego też nie są tolerowane najmniejsze oznaki braku szacunku dla Króla, Królowej i Królewskich Dzieci.

Obraza Króla jest przestępstwem!
Z odpowiednim szacunkiem należy się odnosić do portretów i wizerunków Króla (np. na monetach i banknotach).
Obecnie panuje J. K. M. Maha Vajiralongkorn, król Rama X (ur. 28 lipca 1952 w Bangkoku) – od 2016 król Tajlandii, jedyny syn Bhumibola Adulyadeja.
Religia:
Należy przyzwoicie się ubierać odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego. Szorty, koszulki na ramiączkach są w tego rodzaju miejscach zabronione. Na terenie świątyń można nosić obuwie, jednakże wchodząc do pomieszczenia, w którym znajduje się posąg Buddy, należy je zdjąć.

W Wielkim Pałacu Królewskim w Bangkoku obowiązują określone zasady dotyczące ubioru: należy ubrać długie spodnie lub spódnice, obuwie z zamkniętą pietą (nie mogą to być klapki) oraz koszule zakrywające ramiona (nie mogą być na ramiączkach).


Każdy posąg Buddy, mały czy duży, uszkodzony czy też nie, jest uważany za święty. Nigdy nie wolno wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, czy w jakikolwiek inny sposób okazywać brak szacunku.
Kobietom nie wolno dotykać mnichów buddyjskich lub też bezpośrednio przekazywać im jakichkolwiek przedmioty. Jeżeli kobieta chce coś przekazać mnichowi powinna najpierw oddać daną rzecz mężczyźnie, który następnie przekaże ją mnichowi.
Normy socjalne:
Publiczne okazywanie uczuć jest źle widziane. Trzymanie się za ręce jest akceptowane.
 Wybuchy gniewu czy złości są uważane za nieuprzejme, a nawet prostackie. Uśmiech na twarzy zdecydowanie bardziej pomaga w rozwiązywaniu wszelkiego rodzaju problemów.

Opalanie się topless, jak również plaże nudystów są zabronione.

Skierowanie stopy w kierunku innej osoby jest bardzo niegrzeczne a skierowanie stopy w kierunku wizerunku Buddy lub Króla jest zabronione.
 Głowa jest najwyższą częścią ciała (dosłownie i w przenośni), dlatego też nie wolno poklepywać po głowie innych osób, nawet w przyjacielskim geście.
Tajowie z reguły nie podają ręki, lecz witają się wykonując gest nazywany „wai”: składają dłonie przy twarzy i lekko się kłaniają. Osoba młodsza powinna najpierw wykonać „wai” witając osobę starszą.
Przed wejściem do tajskiego domu prywatnego należy zdjąć obuwie.