Pogoda w Tajlandii

Do Tajlandii na plażę można jechać przez cały rok, tylko trzeba odpowiednio dobrać miejsce wypoczynku.
Statystyki:

•    Średnia roczna temperatura w Tajlandii wynosi 27.7 °C.

•    Średnie wahania temperatur wynoszą 4.5 °C.

•    Najwyższa średnia temperatura wynosi 35 °C (w kwietniu).

•    Najniższa średnia temperatura wynosi 20 °C (w styczniu).

•    Średni poziom opadów w Tajlandii wynosi 1492 mm rocznie (124 mm miesięcznie).

•    Ilość dni z opadami powyżej 1 cm wynosi 88 w roku (7.3 dni miesięcznie).

•    Najbardziej suchy miesiąc to grudzień.

•    Najbardziej wilgotny miesiąc to wrzesień-pażdziernik.

•    Średnia roczna wilgotność powietrza wynosi 79.9% i waha się od 74% w styczniu do 85% we wrześniu i październiku.
Tajlandia leży w strefie klimatu tropikalnego. Przez cały rok panuje tu ciepła pogoda, jednak można wyodrębnić dwie-trzy pory roku, w zależności od miejsca w Tajlandii. Najwięcej pytań i kontrowersji wzbudza tak zwana pora deszczowa, która nie jest jednakowa w całej Tajlandii.

Pora chłodna (listopad-luty) :
Nawet w czasie pory chłodnej w Centralnej Tajlandii dominuje ciepła pogoda (temperatury 28 – 30 st. C w ciągu dnia i 22 – 24 st. C w nocy), deszcze nie padają, albo padają bardzo rzadko. Nie wyróżnia się pory chłodnej na południu Tajlandii. Jeżeli rozważamy wypoczynek-plażowanie w grudniu to lepszą pogodę ma morze Andamańskie (Krabi) niż Zatoka Tajlandzka (Samui, Phangan, Tao).

Pora ciepła  (marzec-maj):
Temperatury w Bangkoku osiągają 37 – 38 st. C. W tym okresie najlepiej jak najszybciej jechać nad morze: świeże powietrze i rześki wiatr powodują, że nie odczuwa się wysokiej temperatury. Deszcze padają rzadko. Jest dużo słonecznych dni, szczególnie polecamy Zatokę Tajlandzką (Samui, Koh Tao, Koh Phangan) aż do września jest tu dobra pogoda. W maju zdarzają się obfite opady deszczu nad Morzem Andamańskim.
Pogoda w kwietniu – zobacz zdjęcia z kwietnia 2015

Pora deszczowa:
Tak zwana pora deszczowa rozpoczyna się pod koniec maja w Bangkoku i centralnej Tajlandii pada rzadko, co dwa – trzy dni; z reguły mamy do czynienia z rzęsistymi, ale krótkotrwałymi ulewami, i do tego przeważnie wieczorem i w nocy, kiedy robi się nieco chłodniej. Taka pogoda utrzymuje się do końca lipca, kiedy zaczyna padać częściej i dłużej. W sierpniu i we wrześniu opadów jest najwięcej, ale nawet w tym okresie jest dużo dni z przewagą słońca. Rzadko się zdarza, aby padało cały dzień. Jeżeli chodzi o Bangkok i Pattaya, pora deszczowa jest znacznie lepsza niż pora gorąca: deszcze oczyszczają i odświeżają powietrze.
W tym okresie (koniec maja – poł. października) pada również na południu Tajlandii. Ale co ciekawe dokładnie w tym samym okresie na wyspie Samui panuje świetna pogoda.
Odległość między Phuketem a Samui wynosi zaledwie ok. 250 km, a jednak na obu wyspach panuje zupełnie inny mikroklimat (Phuket leży na Oceanie Indyjskim; Samui – jest pod wpływem Oceanu Spokojnego). Na Samui deszcze zaczynają mocniej padać w październiku – dokładnie wtedy, kiedy na wybrzeżu Morza Andamańskiego zaczyna coraz bardziej przygrzewać słońce.
Do Tajlandii na plażę można jechać przez cały rok, tylko trzeba odpowiednio dobrać miejsce wypoczynku.

UWAGA!

Temperatura wody w morzu:
Temperatura wody na wybrzeżach Zatoki Tajlandzkiej i Morza Andamańskiego wynosi 26-29 stopni Celsjusza przez cały rok. Znaczy: idealnie 🙂

3 minuty nauki tajskiego języka

Lekcja Numer 3:

powitanie i pożegnanie – sawadii
kha – dodają kobiety
khrap – dodają mężczyźni
sabaaidi mai – jak się masz?
sabaaidii – świetnie
ruuai ruuai – tak sobie
mai – nie
mai sabaai – nie najlepiej/jestem chory

  • Klik do Lekcji Numer 4