Chiang Mai

Chiang Mai to miasto leżące w prownicji o tej samej nazwie, w północnej Tajlandii nad rzeką Ping, która jest dopływem Menamu. Miasto liczy ok półtora miliona mieszkańców.

W XIII w. w czasie najazdu mongolskiego Chana plemiona tajskie przeniosły się na te tereny z południowych Chin. Ich władca Mangrai w 1262 r. zbudował pierwszą stolicę w Chiang Rai–sąsiadującej prowincji, a po walce i zwycięstwie nad Monami założył w 1292 r. nową stolicę królestwa. W tym okresie na tym terenie powstało bardzo dużo świątyń buddyjskich. W połowie XVI w. Chiang Mai zostało zawładnięte przez Birmańczyków, i odzyskane w 1775 r. Równo w 1900 r. region ten został przyłączony do Królestwa Syjamu.

W prowincji Chiang Mai znajduje się aż 300 buddyjskich świątyń ,z których 35 jest w samym mieście. Będąc tu trzeba wejść na wysoką górę po stopniach do Świątyni Doi Suthep, gdzie wewnątrz aż kapie od złota. Na zewnątrz widok z góry na całe miasto i pobliskie lotnisko. Jest to jedna z najciekawszych świątyń do obejrzenia.

Chiang Mai stanowi doskonałą bazę wypadową do trekkingu w okoliczne góry gdzie do dzisiaj mieszkają w wioskach dawne plemiona Lisu, Karen, Akha i Padaung (kobiety plemienne o długich szyjach noszące na nich metalowe obręcze). W godzinach wieczornych w mieście jest bardzo znany w całej Tajlandii nocny targ na którym można nabyć prawie wszystko i bardzo atrakcyjnych cenach, które podaje się zwykle zawyżone, żeby była przyjemność troszkę się potargować. Doskonale można spędzić czas na raftingu płynąc rzeką na bambusowej tratwie ,lub wziąść udział w przejażdżce na grzbiecie słonia

Samo miasto oddalone jest o cztery godziny jazdy od słynnego dawnymi czasy Złotego Trójkąta gdzie  leży granica trzech państw .Będąc tu można na krótko wejść z wizytą do Birmy i Laosu. Warto też wtedy odwiedzić polbliskie miasto Chiang Rai żeby zobaczyć i zwiedzić słynną w Tajlandii  Świątynię -,,White Temple“