Bangkok

Bangkok to azjatycki moloch i kocioł, nowoczesność przeplatana z tradycją, jak i jego nazwa, czyli Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit, co w tłumaczeniu oznacza: Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce gdzie rządzi zreinkarnowany Bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Wisznu. Nazwa ta ta znajduje się w Księdze rekordów Guinessa jako najdłuższa nazwa miejsca geograficznego na świecie. Miasto jest domem dla ok. 12 milionów mieszkańców i 7 milionów pojazdów, aglomeracja przepełniona kontrastami, które dają moc wrażeń i odczuć oraz zapachów.
HISTORIA W NAJWIĘKSZYM SKRÓCIE
Bangkok to młode miasto, założone w 1782 roku przez Króla Rama I po spaleniu Ayuthaya przez Birmańczyków.

JAK się Poruszać?
•    taksówki na licznik (TAXI-METER)
•    tuk-tuki (trójkołowce, zbudowane na bazie motocykla)
•    taksówki motocyklowe
•    autobusy
•    taksówki wodne (łodzie po kanałach i rzece)
•    kolejka napowietrzna SKY TRAIN
•    kolejka z lotniska (CITY LINE i EXPRESS LINE)
•    metro
Taksówki motocyklowe są najszybsze ale i najdroższe. W zwykłych samochodach=taksówkach ceny przejazdu określa licznik (ang. METER) ale na przejazd tuk-tukiem lub motocyklem trzeba cenę ustalić przed przejazdem. Generalnie TAXI-METER są bardzo tanie. I z klimą 🙂 a Bangkok to gorące miasto.  Kilku-kilometrowy przejazd w centrum miasta to koszt 60-80.-THB. Trzeba przy wsiadaniu uważać ,aby kierowca włączył licznik. Jeżeli nie będzie chciał… to zmieniamy taksówkę.
Polecam, przynajmniej raz, przejazd SKY TRAIN i metrem.
Weż MAPĘ BANGKOKU
Na lotnisku, na hali przylotów sa dostępne bezpłatne mapy Bangkoku. Również na stacjach kolejki SKY TRAIN i metra.

Najlepsze do Zwiedzania:
1. Złoty Pałac Królewski i świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Keow)
2. Świątynia Wat Pho
3. Świątynia Świtu (Wat Arun)
i ponad 400 innych świątyń… ale wymienione trzy świątynie w Bangkoku, leżące niedaleko od siebie,  można zwiedzić w trzy godziny 🙂 
Czyli wystarczy słynne „One night in Bangkok” i pół dnia na zwiedzanie najważniejszych miejsc w Bangkoku. 
Polecamy pozostawić to miasto na koniec wyprawy do Tajlandii, gdy już bedziemy zadoptowani do czasu, klimatu i kuchni w Tajlandii.
Czy wiesz, że?  w większości mieszkań w Bangkoku nie ma kuchni. To miasto posiada ponad 50000 restauracji, przeważają restauracje uliczne „na kółkach”.